After receiving a whopping 10,000 nominations, we’re excited to reveal the food Reader Awards shortlist 2018 …

Food Awards

Judging by this lovely lot, you guys know your onions – and your dining pubs, top chefs and foodies hotels

After receiving over 10,000 nominations in the first round of voting, it’s time to flex you finger tips and foodie know-how and crown the 2018 food Reader Awards winners. Voting closes at 12pm December 18, when the grand finalists are revealed. The winners will announced at a snazzy ceremony in the new year, so don’t miss the opportunity to get behind your local faves.

Shortlist 2018:

Best Chef – sponsored by Sharp’s Brewery

Steve Pidgeon – Arundell Arms Hotel, Devon

Nathan Outlaw – Restaurant Nathan Outlaw, Cornwall

Liam Finnegan – The Castle, Somerset

Brett Sutton – The White Post, Somerset

Michael Caines – Lympstone Manor, Devon

Bruce Rennie – The Shore, Cornwall

Best Restaurant – sponsored by Total Produce

The Square, Porthleven

Wilder, Nailsworth

Kota, Porthleven

Olive Tree Restaurant, Bath

Oliver’s, Falmouth

The White Spoon, Cheltenham

Best Foodie Hotel

Arundell Arms Hotel, Lifton

Soar Mill Cove Hotel, Devon

Castle Hotel, Taunton

St Moritz Hotel, Cornwall

The Idle Rocks, St Mawes

The Scarlet, Mawgan Porth

Best Cocktail Bar – sponsored by Wrecking Coast Gin

Crocketts Bar, Exeter

North Coast Wine Co, Bude

Tom Thumb, Newquay

Tigermilk, Plymouth

The Dark Horse, Bath

Dr Ink’s Curiosities, Exeter

Best Cafe – sponsored by Frobishers

Bearpit Social, Bristol

Strong Adolfos, Wadebridge

Block, Barnstaple

Society Cafe, Bath

Relish, Wadebridge

Gylly Beach Cafe, Falmouth

Best Foodie Pub

The Rising Sun, Truro

The Star & Garter, Falmouth

The White Post, Rimpton

The Bell at Ramsbury, Malborough

The Five Bells Inn, Clyst Hydon

The Methuen Arms, Corsham

Best Drink – sponsored by Impact

Sharp’s Brewery Doombar

Wrecking Coast Clotted Cream Gin

Thatchers Cider

Salcombe Gin

Black Cow Vodka

Luscombe St Clements

Best Foodie Product – sponsored by Michelmores

Duchy Charcuterie Nduja

Cornish Sea Salt

Primrose Herd Cornish Hogs Pudding

Buttermilk Fudge

Eat The Smoke Rubs

Cornish Gouda Co Gouda

Best Indie Retailer

Fillet & Bone, Chipping Campden

Charlie’s, Tintagel

Johns of Instow, north Devon

Riverford Organic, Buckfastleigh

North Coast Wine Co, Bude

Talking Wines, Cirencester

Best Cookery School

Rick Stein’s Cookery School, Padstow

Ashburton Cookery School, Devon

Philleigh Way Cookery School, Truro

Exeter Cookery School, Devon

Foodworks Cookery School, Colesbourne

River Cottage Cookery School, Axminster

Best Wine List

Gidleigh Park, Chagford

The Rising Sun, Truro

The Idle Rocks, St Mawes

Ben’s Wine & Tapas, Totnes

The Bath Priory, Bath

Woods Bar & Restaurant, Dulverton

Best Farm Shop

Ben’s Farm Shop, Totnes

Darts Farm, Topsham

Greendale Farm Shop, Woodbury

Trevaskis Farm, Hayle

Rumwell Farm Shop, Taunton

Daylesford, Moreton-in-Marsh

Cast your vote here.

These fabulous awards wouldn’t be possible without our fantastic sponsors. Big love to Total Produce, Sharp’s Brewery, Wrecking Coast Gin, Frobishers, Impact & Michelmores.

Here’s what went down last year …

Food Reader Awards 2017 winners crowned in fantastical feast at Yeo Valley HQ in Somerset

Over 8000 of you lovely lot took to your phones, tablets and laptops to get behind your favourite South West chefs, restaurants, hotels and foodie hot spots in this year’s Food Reader Awards.

After sifting through nearly 100,000 votes, the 2017 winners were crowned at a wild and celebratory winter feast and awards night at Yeo Valley HQ in Blagdon on February 6.

Editor Jo Rees did a sterling job as MC for the evening, with the guys in the kitchen at Yeo Valley treating guests to a sumptuous supper of Pipers Farm Chicken, baby leek and truffle terrine, Holt Farm sirloin, mushroom ravioli, roast salsify, red wine and thyme liquor, and toffee apple yogurt parfait, with liquid refreshment from Sharp’s Brewery.

Food Reader Awards 2017 winners …

Local Food Hero – sponsored by Frobishers

Winner: Pete Sanchez-Iglesias, Casamia
Grand finalists:
 Nathan Outlaw – Outlaws, Rick Stein – Stein’s, Mitch Tonks – The Seahorse

Best Chef – sponsored by Sharp’s Brewery

Winner: Scott Paton, Boringdon Hall Hotel
Grand finalists: Josh Eggleton – The Pony & Trap, Guy Owen – The Idle Rocks, Dave Jenkins – Rock Salt Cafe

Best Restaurant – sponsored by Total Produce

Winner: Rock Salt Cafe, Plymouth
Grand finalists: The Mint Room – Bath & Bristol, Casamia – Bristol, Appleton’s at the Vineyard – Padstow

Best Foodie Hotel – sponsored by Jelf

Winner: The Queensberry, Bath
Grand finalists: The Arundell Arms – Lifton, The Scarlet – Mawgan Porth, The Idle Rocks – St Mawes

Best Cafe – sponsored by Indy Coffee Guide 

Winner: Exploding Bakery, Exeter
Grand finalists: Strong Adolfo’s – Wadebridge, Cafe Lucca – Bath, Spicer + Cole – Bristol

Best Foodie Pub – sponsored by Forest Produce

Winner: Jack in the Green, Rockbeare
Grand finalists: The Mill House – Tintagel, The Cornish Arms – Tavistock, The Inn at Fossebridge

Best Drink – sponsored by Impact

Winner: Sharp’s Doombar
Grand finalists: Wicked Wolf GinThe Wrecking Coast GinThatchers Gold

Best Foodie Product – sponsored by Michelmores

Winner: Roddas Cornish Cream
Grand finalists: Cornish Sea SaltLittlePod Vanilla PasteChococo Chocolate

Best Indie Food Retailer – sponsored by Yeo Valley

Winner: Great Cornish Food Store, Truro
Grand finalists: Philip Warren Butchers – Launceston, The Shops at DartingtonArch House Deli – Bristol

Best Street Food – sponsored by Blue Fizz Events

Winner: The Shellfish Pig
Grand finalists: Beautiful and the FeastCraftworks Street KitchenCornish Pod

Best Cookery School – sponsored by Salt Media 

Winner: Ashburton Cookery School
Grand finalists: River Cottage HQ – Axminster, Demuths – Bath, Philleigh Way Cookery School – Truro

Best Wine List – sponsored by Trencherman’s Guide

Winner: Soar Mill Cove, Devon
Grand finalists:  Rendezvous Wine Bar – Exeter, The Horn of Plenty – Tavistock, The Rummer Hotel –  Bristol

Best Farm Shop – sponsored by Old Mill Accountants 

Winner: Trevaskis Farm, Hayle
Grand finalists: Darts Farm – Topsham, Lifton Farm ShopFarrington’s Farm Shop