reader-awards-logo

Food Reader Awards 2016 winners revealed ….

The winners of the Food Reader Awards 2016 were announced on January 25 at – what we’re chuffed to say was – a ruddy good shindig at Yeo Valley HQ in Blagdon.

After sifting through over 110,000 reader votes in 13 categories and two rounds of voting, the awards were given out at the foodie-studded ceremony alongside a fantastic four course meal from the talented team of chefs at Yeo Valley Canteen.

Here are your 2016 winners …

Local food hero – sponsored by Frobishers

Winner: Michael Caines

Grand finalists: Hugh Fearnley-Whittingstall and Paul Ainsworth

Best chef – sponsored by Sharp’s Brewery

Winner: Steve Pidgeon, The Arundell Arms

Grand finalists: Robert Allcock, The Longs Arms and Emily Scott, St Tudy Inn

Best restaurant – sponsored by Total Produce

Winner: Paul Ainsworth at No 6, Padstow

Grand finalists: The Salutation Inn, Topsham and Wild Garlic, Nailsworth

Best foodie hotel – sponsored by Forest Produce

Winner: Watergate Bay Hotel, Watergate Bay

Grand finalists: Ston Easton Park, Bath and The Arundell Arms, Lifton

Best cafe- sponsored by Indy Coffee Guide

Winner: Strong Adolfo’s, Wadebridge

Grand finalists: Strangers with Coffee, Wells and The Exploding Bakery, Exeter

Best foodie pub – sponsored by Thatchers

Winner: Star & Garter, Falmouth

Grand finalists: The Five Bells, Clyst Hydon and The Longs Arms, South Wraxall

Best drink – sponsored by Impact

Winner: Thatchers Cider

Grand finalists: Tarquin’s Gin and St Austell Brewery’s Tribute

Best foodie product – sponsored by Michelmores

Winner: Beetroot and Kale Soup, Tideford Organics

Grand finalists: Mango Chilli Sauce, Wiltshire Chilli Farm and Cornish Clotted Cream, Roddas

Best independent food retailer

Winner: The Real Food Store, Exeter

Grand finalists: Philip Warren, Cornwall and Stein’s Deli, Padstow

Best food blogger

Winner: Tin & Thyme

Grand finalists: Veggie Desserts and Eating Exeter

Best cookery school – sponsored by Salt Media

Winner: Stein’s Padstow Seafood School

Grand finalists: Ashburton Cookery School and Demuths, Bath

Best wine list – sponsored by Jelf

Winner: Jamie Oliver’s Fifteen Cornwall, Watergate Bay

Grand finalists: Fistral Beach Hotel, Newquay and Lewtrenchard Manor, Okehampton

Best farm shop

Winner: Padstow Farm Shop

Grand finalists: Trevaskis Farm, Hayle and Darts Farm, Topsham

We’d like to say a big ‘thank you’ to host:

Yeo Valley

Food Reader Awards 2016 are sponsored by:

Last year’s winners

  • Best Chef – sponsored by Sharp’s Brewery

    Winner: Hywel Jones, Lucknam Park Hotel & Spa, Bath
    Grand finalists: Paul Ainsworth, Paul Ainsworth @ No 6 and Liam Finnegan, The Castle at Taunton

  • Local Food Hero – sponsored by Yeo Valley

    Winner: Nathan Outlaw, Restaurant Nathan Outlaw
    Grand finalists: Michael Caines MBE, Gidleigh Park and Mitch Tonks, The Seahorse

  • Best Restaurant – sponsored by Total Produce

    Winner: Combe House, Honiton
    Grand finalists: Paul Ainsworth @ No 6, The Arundell Arms, Lifton and The Ethicurean, Wrington

  • Best Hotel – sponsored by Jelf Insurance

    Winner: The Queensberry, Bath
    Grand finalists: The Two Bridges, Dartmoor and Merchants Manor, Falmouth

  • Best Cafe – sponsored by Havana Coffee Co

    Winner: Boston Tea Party, across the South West
    Grand finalists: Strangers with Coffee, Wells and Strong Adolfo’s, Wadebridge

  • Best Foodie Pub – sponsored by Thatchers

    Winner: The Ship Inn, Wadebridge
    Grand finalists: The Treby Arms, Plympton, Devon and The Cornish Arms, Tavistock

  • Best Drink – sponsored by Impact

    Winner: Sharp’s Doom Bar
    Grand finalists: Thatchers Cider and Tribute Ale

  • Best Foodie Product – sponsored by Michelmores

    Winner: Rodda’s Clotted Cream
    Grand finalists: LittlePod Vanilla and Cornish Sea Salt

  • Best Indy Retailer 

    Winner: Chandos Deli, across the South West
    Grand finalists: Baker Tom, Poole and The Fine Cheese Co, Bath

  • Best Blogger – sponsored by Rodda’s

    Winner: Bangers & Mash
    Grand finalists: Wuthering Bites and Hells Belles’ Bites

  • Best Farm Shop – sponsored by Salt Media

    Winner: Darts Farm, Topsham
    Grand finalists: Padstow Farm Shop, Cornwall and Bartlett’s Farm Shop, Honiton

  • Best Cookery School – sponsored by Helpful Holidays

    Winner: Rick Stein’s Seafood School, Padstow
    Grand finalists: Ashburton Cookery School and Demuths Cookery School, Bath

  • Best Wine List

    Winner: Gidleigh Park, Chagford
    Grand finalists: Combe House, Honiton, The Seafood Restaurant, Padstow and The Scarlet, Mawgan Porth